Top model 2014

Z tym mi się kojarzy tegoroczna kampania samorządowa – spotkań wyborczych brak, ulotek w skrzynkach i na wycieraczkach w blokach jak na lekarstwo, za to wszyscy powiesili swoje buzie na słupach, płotach i latarniach – nie powiem, nawet fajnie to w photoshopie wyszło, ale czy tędy droga?
Kandydaci na radnych pokazują twarze, piszą o spełnianiu obietnic, ale jakich?- tego już nie piszą. Jestem w stanie zrozumieć tych zasiedziałych, co to już druga, trzecia, albo i czwarta kadencja w myśl zasady – „ co zrobione, to widać gołym okiem, a moje nazwisko mówi wszystko”, ale reszta?

Być może działa to tak – znam parę osób, z tymi chodziłem do szkoły, z tymi byłem w wojsku, a tych uczyłem w szkole, albo leczyłem w ośrodku i wystarczy…
A może działa to tak – do tej pory siedziałem przed telewizorem, ale tak już mi dopiekli, albo, że tu u mnie nic nie robią, to teraz im pokażę i będę działał za …diety.

Oj, kochani to tak nie działa – jeśli robiliście do tej pory cokolwiek – od zapalania żarówek na swojej ulicy, pisania w sprawie dziur w drodze, prowadziliście zajęcia w klubie, parafii, działacie w fundacji – ok. macie moralne prawo prosić o głos, ale jeśli nie, to sorry …
*
Ok. A teraz jak wybieramy... generalnie mamy tylko cztery cenne głosy i tak:
a) radnego dzielnicowego wybieramy na zasadzie większościowej, czyli nie jest tak, że ten, co ma poz. 1 na liście ma większe szanse od tego, co jest na poz. 5 lub 10 – kto zbierze więcej głosów ten wygrywa – lista musi jednak spełnić warunek tj. przekroczyć próg 5 %, aby liczyła się przy podziale mandatów – im więcej głosów zbierze lista, tym więcej może otrzymać mandatów zarówno w okręgu, jak w dzielnicy
b) bezpośrednio wybieramy prezydenta miasta – czyli krzyżyk przy naszym kandydacie i basta!
c) Do rady miasta i sejmiku wybieramy na zasadzie proporcjonalnej, co oznacza, że możemy wybrać tylko kandydata z jednej listy, a to oznacza, że głosujemy nie tyle na nazwisko, ale na listę właśnie. Możemy też w obrębie wybranej listy postawić krzyżyki przy kilku nazwiskach - wówczas w przypadku przyznania mandatu otrzyma go ta osoba, która była najwyżej na liście.
Po podliczeniu głosów partie i ugrupowania decydują, kto otrzyma mandat i dlatego warto tu być jak najwyżej ( wiedzą to kandydaci).

A kiedy głos jest nieważny? Wówczas, gdy:
a) Wrzucimy dziewicze karty ( uwaga jednak na komisje liczące głosy – ktoś może ze zmęczenia dostawić krzyżyk za nas)
b) Oddamy głos na osobę lub listę, która została ostatecznie wycofana z wyborów
c) Postawimy krzyżyki przy kilku nazwiskach na różnych listach
d) Postawimy krzyżyk przy dopisanym „żaden z powyższych”
Głos będzie jednak ważny, jeśli karty zostały wypełnione poprawnie i dodatkowo opatrzone prze nas komentarzem pochlebnym lub nie – nie spotka nas za tą twórczość żadna kara.
*
A co zrobić, aby zatrzymać mandaty w osiedlach?
- Nie głosować na nieswoich kandydatów, o których i tak wiemy, że są mocni w swoim osiedlu, a nasz kandydat tworzy wraz z nimi tę samą listę okręgu – w ten sposób oddając głosy na tego kandydata, osłabiamy swojego.
- Nie rozstrzeliwać głosów. Rady osiedli ( jeśli są) powinny podziękować wszystkim kandydatom za udział i poprosić wyborców, aby oddawali głosy tylko na dwie rekomendowane osoby, które najlepiej powinny były zostać wyłonione w tzw. prawyborach, albo w głosowaniu.
- Zadbać o wysoką frekwencję – wówczas nie rozdając głosów na lewo i prawo listy tych kandydatów przejdą próg wyborczy, a my zatrzymamy w osiedlu nie jeden, a dwa mandaty ( potrzeba ok. 350 głosów na mandat, ale gdy lista "słaba' to i 180 wystarczy - tak było w 2010)

A co w innym razie? Lista przeszła, lider ugrupowania zadowolony, bo ma mandat, wicelider w innym okręgu też, drukarze i specjaliści od photoshopa również, a tylko my „goli i weseli”.
*
Dobrych wyborów, wysokiej frekwencji i nowych twarzy.
Kciuki trzymamy za Krzyśka_S:).

Pozdro:)
Zasady przygotowałam na podstawie dzisiejszej Rzepy.

pp.wyniki...

Według gazety Echo do Rady Wawra dostali się: Zdzisław Gójski, Izabella Wolf-Jedynak, Wojciech Godlewski, Janusz Barciński, Rafał Czerwonka, Wiesław Domański, Joanna Buczyńska, Leszek Baraniewski, Hanna Chodecka, Adam Godusławski, Łukasz Kubik, Andrzej Wojda, Norbert Szczepański, Przemysław Zaboklicki, Michał Żebrowski, Jerzy Debert, Barbara Fajkowska, Janusz Grodecki, Andrzej Krasnowolski, Marcin Kurpios, Andrzej Olszewski, Włodzimierz Zalewski i Sławomir Kacprowicz.

coś się nie zgadza w naszym okręgu

Wychodzi mi 6 mandatów: Godlewski, Wolf_Jedynak, Godusławski, Wojda, Fajkowska i Zalewski

już ok:)

Wolf-Jedynak to okręg nr 1 poz. 2, a Godlewskich było dwóch - mandat u nas "wyjął" syn:)