Sesja miała bardzo roboczy charakter – radni głownie skupili się nad ustaleniem ilości, charakteru i składów komisji problemowych, chociaż były też i podniosłe chwile – ślubowanie na radnych. Do gry wrócili panowie P. Księżopolski i J. Jankowski. To, co może być dla nas interesujące to próba przywrócenia tzw. Komisji Samorządowej…
*
Gwoli przypomnienia…
„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej dzielnicy i jej mieszkańców”.
*
A teraz batalia o komisję…
Radny Andrzej Krasnowolski zgłosił poprawkę do projektu uchwały w sprawie powołania stałych komisji Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy dotyczącą powołania Komisji Samorządowej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
Radny przedstawił zakres działania Komisji:
1. Problemy bezpieczeństwa i porządku publicznego. W tym zakresie współpraca
z policją i strażą miejską.
2. Ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa.
3. Koordynacja prac i nadzór nad działalnością rad osiedli w tym przeprowadzanie wyborów do rad osiedli
4. Opiniowanie zmian granic osiedli oraz nazw ulic osiedlowych.
5. Analiza skarg i wniosków mieszkańców.
6. Współpraca organizacjami pozarządowymi.
7. Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej.
Radny przypomniał, że w zeszłej kadencji Rada Dzielnicy Wawer postanowiła zlikwidować Komisję Samorządową. Korzystając ze swoich notatek radny przytoczył, jakich użyto wówczas argumentów
• likwidacja Komisji Samorządowej zwiększy samorządność
• jest to dowartościowanie rad osiedli i traktowanie jako partnera poprzez utworzenie Konwentu Przewodniczących Rad Osiedli
• będzie ściślejsza współpraca
Radny zwrócił uwagę, że Rada Warszawy powołała Komisję Samorządową i Integracji Europejskiej, osobna jest Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
Cele, które przedstawił są spójne z celami, które ma Komisja Samorządowa i Integracji Europejskiej oraz Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Radzie Warszawy Radny wskazał na bardzo istotny problem – ochrony przeciwpożarowej
i przeciwpowodziowej, który nie został przyporządkowany jakiejkolwiek komisji.
Przekazanie do Komisji Społecznej tematu bezpieczeństwa i porządku publicznego, zdaniem radnego, nie ułatwia współpracy z Policją i Strażą Miejską zwłaszcza radom osiedla.
Radny zwrócił uwagę, że tak ważne zadanie jak współpraca z organizacjami pozarządowymi nie znalazło się w zakresie żadnej komisji, również wspieranie idei samorządowej.
Radny optował za zmianą stanowiska i powołaniem Komisji Samorządowej.
*
A jednak statuty osiedli mają wystarczyć …
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański odnosząc się do powołania Komisji Samorządowej powiedział, że jeżeli chodzi o argumenty przytoczone przez radnego, które były podstawą wprowadzenia zmian w ubiegłej kadencji oparte na notatkach nie są dla niego przekonywujące, bo są nacechowane pewną interpretacją i nie będzie z tym polemizował. Natomiast zwiększenie samorządności, zaangażowania obywateli poprzez wprowadzenie nowych statutów rad osiedli. na którymi pracowały wszyscy przewodniczący rad osiedli. W pracach, specjalnie powołanej do tego celu, Komisji uczestniczyli przedstawiciele klubów radnych.
To, co powstało i to, co jest najistotniejsze, to potraktowanie rad osiedli, jako partnerów kolejnego szczebla.
Sprowadzanie tego szczebla do jednej komisji, zdaniem Przewodniczącego Rady, jest zamykaniem w pewnym sensie samorządności, skoncentrowaniem pewnych uwag, które powinny być rozpatrywane na komisjach merytorycznych tak jak np. Komisja Inwestycyjna, która zajmuje się inwestycjami w danym osiedlu również potrzebuje informacji
od przewodniczącego rady osiedla na ten temat, czy ta inwestycja jest dobra.
Przewodniczący Rady odnosząc się do spraw bezpieczeństwa powiedział,
że one są w zakresie Komisji Społecznej. Współpraca z Policją i Strażą Miejską odbywała się w tej Komisji, sam uczestniczył w takich spotkaniach. Natomiast, jeżeli chodzi o ochronę przeciwpożarową i przeciwpowodziową w rozumieniu Przewodniczącego Rady jest to dosyć szczegółowy zapis, bo w wielu komisjach mamy ogólne, zdaniem Przewodniczącego Rady można to zamknąć w bezpieczeństwie, natomiast jest to kwestia doprecyzowania.
Co do opiniowania ulic Przewodniczący wyraził aprobatę, natomiast, co do analizowania skarg i wniosków są odpowiednie komisje.
Odnośnie współpracy z organizacjami pozarządowym, Przewodniczący rady Dzielnicy zwrócił uwagę, że Komisja Społeczna współpracuje z organizacjami pozarządowymi bardzo ściśle w kwestii społecznej, Komisja Oświaty i Kultury współpracuje z organizacjami społecznymi w swoim zakresie. Zdaniem Przewodniczącego Rady pozostałe komisje również powinny współpracować, a co więcej powstała Komisja Dialogu Społecznego, która ma skupiać organizacje pozarządowe.
Przewodniczący Rady Dzielnicy powiedział, wspieranie idei samorządowej jest wezwaniem dla całej Rady i aby nie powielać pewnych ciał, które już istnieją.
*
Rejtan z Anina nie ustępuje…
Radny Andrzej Krasnowolski podkreślił, że jest to zawarte w uchwale konstytuującej zakres działania Komisji Samorządowej Rady Warszawy. Zdaniem radnego jest to trafne rozwiązanie. Przewodniczący rad osiedli chodzili na posiedzenia innych komisji, ale mieli jedną komisję, która była formą ich współpracy.
Radny odnosząc się do podkreślanego przez Przewodniczącego Rady wzrostu samorządności zwrócił uwagę, że zawrze na sali byli przewodniczący rad osiedli w dniu dzisiejszym ich nie ma.
*
Wsparcia p. Andrzejowi udzielił były szef nieistniejącej komisji – p. W. Zalewski …
Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy – Włodzimierz Zalewski powiedział, że jest orędownikiem powołania Komisji Samorządowej z tego powodu, że zna praktykę, jaka funkcjonowała w momencie, kiedy w Radzie Dzielnicy działała Komisja Samorządowa.
Uczestniczył również w obradach Konwentu i Komisji Statutowej, której był członkiem. Zdaniem Wiceprzewodniczącego obecność samorządów w tych ciałach wynikała głównie,
z tego powodu, że dotyczyła ich istoty, czyli statutów. Natomiast konwenty, które odbywały się w innych kwestiach jednak odbierałby, jako nieudane. Przychodziła na te konwenty znikoma liczba Przewodniczących, gdyż w przekonaniu Wiceprzewodniczącego Rady, Przewodniczący Rad Osiedli odbierali zdecydowanie mniejszą rangę Konwentu niż stałej komisji Rady, gdzie mogli wcześniej wyrażać swoje stanowiska, które były przekazywane zawsze do Zarządu. Nie jest prawdą, że przewodniczący przychodzili tylko i wyłącznie na Komisję Samorządową, oni na tej Komisji mieli bezpośredni dostęp do Zarządu, który uczestniczył w posiedzeniach komisji, do urzędników, którzy przychodzili na interesujące samorządy punkty, ale również uczestniczyli w posiedzeniach innych komisji, które obradowały nad punktami dotyczącymi samorządów.
*
I jeszcze raz przewodniczący rady dz. – p. N. Szczepański…
Przewodniczący Rady Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy – Norbert Szczepański powiedział, że chciałby by rady osiedlowe traktować partnersko. Przewodniczący Rady uważał, że należy dążyć do tego i stworzyć coś by rady osiedlowe dobrze funkcjonowały Punktem wyjścia był statut i punktem wyjścia będą wybory.
*
I ostatnie słowo…
Radny Andrzej Krasnowolski uważał, że rady osiedla dobrze funkcjonują wówczas, kiedy mają kompetencje i środki finansowe do dyspozycji. Kiedy nie mają żadnego wpływu na to, który chodnik jest w ich osiedlu remontowany, w którym miejscu jest kładziona kanalizacja
w tym momencie kończy się ich zainteresowanie.
*
Na odsiecz przeciwnikom powołania ww. komisji pospieszył p. A. Wojda, który postanowił oddzielić sport od oświaty. I tym zajmować się nie będziemy. Patrząc na problem przywrócenia do życia wspomnianej komisji, wydaje się, że wiara w statuty osiedli okazała się płonna – mimo tak dużego wysiłku włożonego w ich opracowanie wybory do jednostek pomocniczych dzielnicy Wawer zostały odłożone na bliżej nieznaną nam przyszłość. Prezydent miasta zablokowała terminarz wyboru dopatrując się nieścisłości i uchybień właśnie w tych statutach.
*
Następnie radni zajęli się wyborem przewodniczących i ustaleniem składu poszczególnych komisji problemowych – owoc ich pracy odnajdziemy na stronie Wawra.
*
Interpelacje i zapytania mamy już omówione w pierwszym odcinku nowego cyklu Rycha „Kamyki do koszyczka”
Pozostał nam jedynie jeden wolny wniosek i polemika…
Radny Krasnowolski nawiązując do przeprawy od Wesołej przez Międzylesie do Zerznia ( czy raczej Zerzenia? – przyp. f_a) uważał, że sprawa ta powinna być punktem na posiedzeniu Komisji Ładu Przestrzennego a następnie na sesji Rady, bo to jest bardzo ważna sprawa.
Radny Wiesław Domański nawiązując do wypowiedzi radnego Andrzeja Krasnowolskiego powiedział, że jest wiele ważnych spraw do omówienia w zakresie inwestycji, kultury, sportu, służby zdrowia itd. Radny uważał, że w najbliższym czasie winna się odbyć na ten temat debata, gdzie należałoby się zastanowić, co można zrobić, jakie priorytety inwestycyjne będą realizowane.
**
Za kilka dni kolejne „Samo Gęste” – nasze prośby zostały wysłuchane. Kto już się nie może doczekać, niech zajrzy do BiP-u.